Detaylar

Kategori Akîde
Yayıncı Guraba Yayınları
Liste Fiyatı 150.00
Format Kitap
Barkod 9786059301503
Yayın Tarihi 2017-01-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Ticaret İlmihali; Müslüman Tacirin Bilmesi Gereken Konular
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 488
Kapak Ciltli
Kağıt Ivory
Boyut 165 X 235

Ticaret İlmihali; Müslüman Tacirin Bilmesi Gereken Konular

ÇAĞDAŞ EKONOMİK KURUM, KAVRAM VE YAPILARA İSLAMÎ AÇIDAN BAKIŞ
"Ticaret"in de İslâm şeriatı çerçevesinde temiz ve Rabbanî olmasını sağlayan ahlâkî ilkeleri vardır. Bu ilkeler sayesinde tamahkârlıktan, bencillikten uzak tutulur, toplumun inşa edilmesi ve başkalarıyla karşılıklı merhamete dayalı ilişkiler kurulması için bir araç haline getirilir.Bütün bu ilkelerle yürütülecek ticarette esas olan ise Müslümanın kalbinde yer eden şu kesin kanaattir: Mal, esası itibarıyla Allah'ın malıdır, insanlar da o mal üzerinde halife olarak görevlendirilmişlerdir.
Ancak, dünya değiştikçe; ülkeler, coğrafî şartlar ve demografik yapılar değiştikçe; teknoloji ilerledikçe ve sosyal, siyasal, kültürel ve iktisadî hayat değiştikçe ticaret ve ticaretle ilgili konular da değişmektedir. Değişen bu durum ve şartlar, cevap bekleyen yeni sorunlara kapı açmaktadır. Değişen bu durum ve şartlara uygun yeni şer'i çözümler bulmak da şeriatın en önemli konularından biridir.
İşte elinizdeki bu eser; günümüzün çağdaş ekonomik bazı kurum, kavram, yapı, işlem ve hizmetlerini İslâmî açıdan ele alarak şer'i çözümler üretmektedir:Bankacılık işlemleri, borsa, kredi kartları, telif hakları, faiz, enflasyon, sigorta, finansal kiralama, borç-alacak ilişkileri, alışveriş türleri, şirket türleri, para, kâr, sermaye, ortaklık, emek, üretim, yatırım, işçi-işveren, mal, taksit, kredi, döviz, çek/senet, zekât gibi...

Emeği Geçenler

Yazar   : Abdullah el-Muslih
Yazar   : Salah es-Savi

Satış

% 50
indirim
75.00
Liste Fiyatı : 150.00
Kazancınız : 75.00

Temin Süresi: 1 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %50 indirim