Menu 0

  SAKÎFE BİATİ; ŞÛRA, İSTİŞARE VE DİYALOG İÇİN ÖRNEK ALINACAK MODELDİR.
  Şûra, istişare ve diyalog Müslümanların değerleri içinde kök salmış ahlakî özelliklerdendir. Bütün bu değerler de Sakîfe olayında en güzel ve en mükemmel şekilde ortaya çıkmıştır.
  Sakîfe günü yapılan istişarelerde birbirinden farklı fikirlerin ortaya çıktığı, istişarelere çok sayıda kişinin katıldığı ve söz konusu fikirler etrafında ortaya konan aklî ve şer’î gerekçelerin çok ve çeşitli olduğu bir durumda Muhâcirlerin ve Ensârın yaptığı uygulama da bu ahlakî çerçevededir. Katılımcıların beyan ettikleri görüşlerin nihayetinde herkesin ikrarıyla Ebû Bekir es-Sıddîk radıyallahu anh’ın imamlığı, valiliği ve halifeliği konusunda ve “Rasûlullah’ın Halifesi” olarak takdim edilmesi hususunda karar kılınmıştır.
  Sakîfe günü yapılan şûraya saldıran ve Ebû Bekir es- Sıddîk radıyallahu anh’ın biatini ve o biatteki eşsiz kişileri alaya alan rivayetlerin, türlü heva ve heveslere sahip olan, İslam’a ve Müslümanlar aleyhine türlü düşmanlıklar besleyen, kindar kişilerden kaynaklanan asılsız ve sahte rivayetler olduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır.
  Uzun süreli ve dağınık olarak yapılmış çalışmaların bir sonucu olan bir çalışmanın; Müslüman ferdin imamlarıyla ve raşit liderleriyle irtibatını kurmayı, onların rehberliklerine, siyasetlerine, fikrî, askerî, iktisadî vd. çıkarımlarına yönelik mutlak güvene dayalı ileri derecede bağlılık (velâ) oluşturmayı hedefleyen fikrî bir sorumluluk tarafı da vardır. Bunun yanı sıra onlara düşmanlık eden, kin besleyen ya da şek ve şüphe duyan kimselerden de tamamen berî olma sorumluluğu da duymaktadır.

  Devamı
  Format :Kitap
  Barkod :9786258434354
  Yayın Tarihi :2023-08-02
  Yayın Dili :Türkçe
  Orjinal Adı :Sakife Olayı ve Hz. Ebubekire Biat Edilmesi
  Baskı Sayısı :1.Baskı
  Sayfa Sayısı :320
  Kapak :Karton
  Kağıt :Ivory
  Boyut :165 X 235
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Hamid Muhammed el-Halife
  Yazarın Diğer Eserleri
  İlgili Eserler
  Yurtdışı siparişleriniz için Whatsapp hattımız ile irtibata geçebilirsiniz! (507) 286 1414